خطر اروپا نیمکت بازیکن بازیکنان علی کریمی

خطر: اروپا نیمکت بازیکن بازیکنان علی کریمی اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری از‌ خالتور‌ تا منزل , معجون اکران

از اثرات ترافیک اکران در نیمه دوم سال، همین بس که شاهد نمایش عمومی و فشرده فیلم هایی می شویم که گاهی سنخیت و تناسبی روی پرده سینما ندارند و کنار هم قرار گرفتن آ

از‌ خالتور‌ تا منزل , معجون اکران

معجون اکران؛ از خالتور تا خانه

عبارات مهم : ایران

از اثرات ترافیک اکران در نیمه دوم سال، همین بس که شاهد نمایش عمومی و فشرده فیلم هایی می شویم که گاهی سنخیت و تناسبی روی پرده سینما ندارند و کنار هم قرار گرفتن آنها، مثل یک ملغمه و معجون عجیب هست. هرچند از زاویه ای می توان این را یک تنوع در اکران دانست، ولی بیش از این، غرابت همنشینی این فیلم هاست که به چشم می آید. بویژه اگر فیلم های اکران مهم و آثار گروه هنر و تجربه را در تصوری بازیگوشانه کنار هم بگذاریم، فاصله بعید فرمی و مضمونی فیلم ها و تضادهای بامزه آنها زیاد و زیاد می شود.

از‌ خالتور‌ تا منزل , معجون اکران

تصویر معجون اکران؛ از خالتور تا خانه

از این رو، قرار گرفتن فیلمی کاملا تجاری و سرخوشانه چون خالتور در کنار اثری تجربی مثل منزل (ائو)، لطیفه ای سینمایی است که البته باید اذعان کرد هر دوی این آثار جهت حفظ و بقای سینما در کشور مهم به نظر می رسد؛ اولی جهت چرخش چرخ های گیشه سینما و رونق و روشنایی چراغ سالن های نمایش و دومی جهت ادامه حیات خلاقه و تجربه گرایی هنری و احترام به ساحت سینمای متفاوت. از همین منظر، در گزارش پیش رو نگاهی به پنج فیلم تازه انداخته ایم که این روزها در سینماهای کشور اکران شده است اند.

خالتورها در اندیشه تصاحب گیشه

از اثرات ترافیک اکران در نیمه دوم سال، همین بس که شاهد نمایش عمومی و فشرده فیلم هایی می شویم که گاهی سنخیت و تناسبی روی پرده سینما ندارند و کنار هم قرار گرفتن آ

پرکاری پویافیلم در سینمای بدنه و تجاری ادامه دارد و این موسسه فیلمسازی که تا همین چند وقت پیش فیلم کمدی پا تو کفش من نکن را به کارگردانی محمدحسین فرحبخش روی پرده سینما داشت، حالا با فیلم کمدی دیگری به نام خالتور به فعالیت مستمر خود در اکران ادامه می دهد. خالتور را آرش معیریان ساخته و مثل زیاد فیلم های این کارگردان فضای کمیک و سرخوشانه دارد. این فیلم که قطعات مفرح و موزیکالی هم دارد، قصه سه جوان موزیسین است که تلاش دارند اسیر موسیقی بازاری نشوند، ولی قصد آنها با شکست مواجه می شود و مخاطبان از این تصمیمشان استقبال نمی کنند، بنابراین به سمت تولید کارهایی می روند که مخاطبان فراوانی دارد، هرچند کارشناسان و منتقدان روی خوشی به آنها نشان ندهند.

به نظر می رسد روند قصه، بی شباهت به اوضاع خود فیلم های پویافیلم نیست؛ آثاری که در مواجهه با مخاطب عام و در گیشه سینما موفقند، ولی منتقدان و جریان هنری سینما وقعی به آنها نمی نهند. خالتور فعلا روی همین موج اقبال عمومی سوار است و در همین روزهای اندک اکران و در پردیس های متفاوت به سئانس های فوق العاده رسیده هست. البته یکی از دلایل این عنوان به اکران های مردمی این فیلم با حضور بعضی صورت ها و بازیگرانش مربوط می شود.

پوریا پورسرخ، محمدرضا شریفی نیا، مهران غفوریان، علی صادقی، سحر قریشی، مریم امیرجلالی، اصغر سمسارزاده و امیرحسین صدیق از بازیگران این فیلم هستند.

از‌ خالتور‌ تا منزل , معجون اکران

مخالفت چالش برانگیز با یک وصیت

از منزل (ائو) به عنوان یکی از پدیده های جشنواره سال گذشته فیلم فجر نام می بردند؛ فیلمی به معنای واقعی کلمه تجربی که به اعتقاد بعضی منتقدان، از خوب های چندسال اخیر سینمای کشور عزیزمان ایران هست. البته رویکرد تجربی این فیلم ممکن است خوشایند تماشاگر عام نباشد، از این رو پخش فیلم در گروه هنر و تجربه با حال و هوای اثر سازگاری دارد و می تواند گزینه خوبی جهت تماشای تماشاگران نخبه و پیگیر سینمای کشور عزیزمان ایران باشد.

فیلم قصه مردی است که از دنیا می رود و همه دور جسد او جمع می شوند. متوفی وصیت کرده بعد از مرگ، جسد او را در اختیار دانشکده پزشکی جهت استفاده علمی قرار دهند، ولی دخترش با این کار مخالفت می کند. یکی از نکاتی که وجه تجربی فیلم را پررنگ تر می کند، دور نگاه داشتن جسد از چشم تماشاگر است درحالی که در سینمای تجاری و بدنه معمولا به ترفندهای عامه پسندتری در همین زمینه متوسل می شوند.

از اثرات ترافیک اکران در نیمه دوم سال، همین بس که شاهد نمایش عمومی و فشرده فیلم هایی می شویم که گاهی سنخیت و تناسبی روی پرده سینما ندارند و کنار هم قرار گرفتن آ

فیلم را اصغر یوسفی نژاد ساخته که خوانندگان سینما او را زیاد به عنوان نویسنده و منتقد می شناسند. رامین ریاضی، محدثه حیرت، غلامرضا باقری و صدیقه دریانی از بازیگران منزل (ائو) هستند. توصیه قابل اشاره راجع به این فیلم، زبان آذری آن هست. منزل بتازگی موفق به حضور در بخش مسابقه جشنواره فیلم توکیو شده است بود.

یک فیلم غیرمجاز

از‌ خالتور‌ تا منزل , معجون اکران

سینمای کشور عزیزمان ایران در سال های اخیر زیاد از این که در پی تولید آثاری مبتنی بر ژانرهای متفاوت باشد، بر ساخت آثاری با محوریت پرسشها اجتماعی متمرکز شده است هست. غیرمجاز هم فیلمی با دغدغه های اجتماعی و زیاد جوان پسندانه هست. البته سازندگان فیلم نیم نگاهی هم به والدین و بزرگ ترها در این زمینه دارند. داستان فیلم راجع به دختر جوانی است که جهت پیداکردن نامزد خود به پایتخت کشور عزیزمان ایران می آید، ولی در این راه با ناملایماتی روبه رو می شود که انتظار آن را ندارد. میلاد کی مرام، بازیگر جوان سینما که تا چندی پیش با نقش بدمن فیلم ملی و راه های نرفته اش در سینماها حضور داشت، نقش مهم مرد این فیلم را هم بازی می کند. لیلا زارع، لوون هفتوان، یاسمن معاوی، نگار جوکار و پریوش نظریه از دیگر بازیگرانی هستند که در غیرمجاز بازی می کنند. فیلم را حسن یکتاپناه ساخته که پیش از این فیلم های تحسین شده است ای چون جمعه و داستان ناتمام را با رویکرد تجربی کارگردانی کرده بود.

تاوان خشم و غیظ

اصغر عبداللهی ، نویسنده و فیلمنامه نویس فیلم هایی چون جهیزیه ای جهت رباب، خواهران غریب، مرسدس، غریبانه، عینک دودی و به خاطر هانیه، سال قبل تصمیم گرفت بعد از سال ها نگارش فیلمنامه و سپردن آن جهت ساخت به کارگردان های مختلف، خودش پشت دوربین قرار بگیرد و نخستین فیلم سینمایی خود را بسازد؛ یک قناری، یک کلاغ که این روزها در گروه هنر و تجربه اکران می شود، حاصل این تصمیم هست. فیلم فقط دو بازیگر دارد؛ هنگامه قاضیانی و حبیب رضایی. قصه راجع به یک لحظه خشم و غیظ مرد است که کار دست این زوج و زندگی یکسان آنها می دهد. این فیلم از جمله آثاری است که فقط باید در گروه هنر و تجربه اکران می شد و در صورت اکران مهم و در بدنه سینمای ایران، سخت می شد موفقیتی جهت آن آینده نگری کرد.

بازگشت سعید پورصمیمی

مهم ترین امتیاز برگ جان را که این روزها در گروه هنر و تجربه اکران هست، باید بازی سعید پورصمیمی، بازیگر پیشکسوت سینمای کشور عزیزمان ایران دانست؛ کسی که زمانی بعضی از عالی ترین نقش های این سینما همچون ملول «ناخداخورشید» و جامی «پرده آخر»را به نام خود ثبت کرد. حالا این بازیگر کهنه کار با فیلم برگ جان بازگشته، بنابراین می توان فارغ از کیفیت فیلم، جهت تماشای بازی پورصمیمی شتاب کرد، ضمن این که برگ جان یک بازگشت دیگر هم دارد و آن کارگردانی ابراهیم مختاری، مستندساز است که سال ها پیش در سینمای داستانی، فیلمی به نام زینت را ساخته بود. بجز پورصمیمی، بازیگران دیگری چون مهدی احمدی و مریم مقدم هم در فیلم بازی می کنند؛ بازیگرانی گزیده کار که اولی را با نقش استاد فیلم باعشق شب های روشن به یاد داریم و دومی را با بازی در فیلم هایی چون سینما سینماست و این اواخر، احتمال بارش باران اسیدی در کنار شمس لنگرودی.

فیلم عارفانه برگ جان، حکایت آدمی در تقلای رسیدن به خواسته ای است که چون به آن می رسد دیگر برایش ارزشی ندارد. بعد مسیر زندگی را جهت رسیدن به آرزویی عوض کردن می دهد که همواره در پی برآورده شدنش بود.

واژه های کلیدی: ایران | سینما | بازیگر | سینمای | سینمایی | بازیگران | هنر و تجربه | سینماهای کشور

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs